środa, 8 września 2010

Esplendor Geometrico - [1987] - Kosmos Kino

Jak może niektórzy wiedzą, jest teraz spore zamieszanie i dyskusja wokół przebudowy dworca w Katowicach - czy burzyć i budować od nowa, czy zachowywać pierwotną brutalistyczną architekturę dworca (brutalizm - dużo przestrzeni, mało ozdób, beton, te sprawy, i dworzec w Katowicach to największy polski obiekt w tym stylu).

Z drugiej strony, słucham ostatnio sporo Esplendor Geometrico (hiszpański projekt industrialny, aktywny od okolic 1980, maszyny, futuryzm, współpraca z Peterem Christophersonem i tak dalej, jeśli ktoś lubi Flint Glass, Empusae, Geomatic, Ah Cama-Sotz i podobne, to Esplendor Geometrico jest wśród protoplastów takiego grania; myślę że ich album "Mekano-Turbo" to świetny wstęp), w ramach doedukowywania się muzycznie przed powoli zbliżającym się WIF.

Teraz, trochę mnie zaskoczyło kiedy na trackliście ich albumu z 1987, nagranego na żywo w Madrycie "Kosmos Kino", jako numer 1 zobaczyłem 'Estacion Katowice', a jako numery 5-8 'Trybuna Robotnicza I-IV'. A potem wkładki reedycji z 1996. Nie udało mi się jak dotąd znaleźć historii za tymi nazwami i zdjęciami; jeśli google-fu mnie zawiedzie, postaram się spytać kogoś z nich we Wrocławiu.

Muzycznie, "Kosmos Kino" to, w uproszczeniu, jakby przejście od ich wczesnej, bardziej industrialnej formy, do bardziej zrytmizowanych i czystszych utworów jakie nagrywali na przełomie '80 / '90 i później. Dużo szumów, pisków, przybrudzeń - nużącej czasem przy nowych płytach sterylności tam raczej nie ma - i poukładane rytmy za tym wszystkim: mnóstwo tam jakby niedbale użytych różnych doskonale maszynowo brzmiących patentów. Niewiele przesterowanych, brudnych wokali, raczej na drugim planie. Moim zdaniem zdecydowanie warto, ale to ja.

Myślę że warto także odwiedzić ich oficjalną stronę z muzycznym i wizualnym tłem z jednego z ich występów - intensywne. Jakoś nie przyszło mi wcześniej do głowy że hiszpański może brzmieć w TAKI sposób, nawet jeśli usiłuje się jednocześnie połykać mikrofon i wrzeszczeć.

2 komentarze:

  1. Ciekawa rzecz z nazwami utworów i płyt, oraz ze zdjęciami.
    Kino Kosmos niestety przebudowano w kiepskim stylu i nie wygląda już jak jak na zdjęciu z okładki płyty: http://pl.wikipedia.org/wiki/Centrum_Sztuki_Filmowej

    OdpowiedzUsuń
  2. Follow up: http://alchemagenta.blogspot.com/2010/11/esplendor-geometrico-kosmos-kino.html

    OdpowiedzUsuń