piątek, 12 lutego 2010

Sex and Sorcery

Przeczytałem Sex and Sorcery Rona Edwardsa. Sex and Sorcery jest trzecim z kolei dodatkiem, początkowo nieplanowanym - papierowa linia wydawnicza Sorcerera z założenia miała składać się z Sorcerera, Sorcerer & Sword i The Sorcerer's Soul - i imo widać to po tekście. Jest tam kilka fragmentów które nie bardzo pasują do tematyki dodatku, szczególnie - skądinąd wyglądające całkiem fajnie - zasady martial arts. Wydaje mi się też że nieco za często Ron powraca do metafory z basenem.

Ale poza tym jest tam mnóstwo fajnych rzeczy. Przede wszystkim, nie znam żadnego innego dodatku do gry RPG poświęconego kwestiom seksualności, jeśli nie liczyć Księgi Plugawego czegośtam do chyba 3.5 i GURPS Sex (albo podobnie). O ile pamiętam z pobieżnego przeglądania pdfów, żaden nie opisuje szerzej dynamiki interakcji społecznych, skupiając się na zasadach symulujących seksualność wewątrz gry. Za to Ron podaje całkiem niezłą typologię grup (względem tego w jaki sposób relacje związane z płcią wpływają na grę), dobrze opisane dwa - "męski" i "żeński", z świadomym cudzysłowem - typy historii / scenariuszy i szeroko opisane przykłady tworzenia obu. Pod koniec jest też ciekawa metamechanika wspierająca określone interakcje i występowanie fikcyjnych sytuacji między osobami różnej płci przy stole (w skrócie: poprzez ułatwianie i utrudnianie różnych czynności w zależności od płci uczestników). Jest też scenariusz do Sorcerera który wzbudził kiedyś masę kontrowersji w sieci, ten w którym jeden z graczy gra rozwiniętym płodem w brzuchu demona. Faktycznie, kiedy tak to powiedzieć brzmi to strasznie mocno, ale takie mocne elementy są w nim nieźle uzasadnione i w odpowiedni sposób wprowadzone.

Generalnie, ciekawa rzecz i z pewnością warto przeczytać, nie tylko ze względu na to jak rzadko ta tematyka jest poruszana w podręcznikach.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza